Мамологія: доброякісні та злоякісні пухлини

Рак розвивається, коли здорові клітини молочної залози змінюються і починають неконтрольовано зростати, утворюючи масу, яка називається пухлиною. Вона може бути доброякісною або злоякісною. Ракова пухлина є злоякісною, тобто може проростати і поширюватися на інші частини тіла. Доброякісне новоутворення росте, але не поширюється  на інші тканини.

ФАКТОРИ РИЗИКУ РОЗВИТКУ ПУХЛИН І РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ:
спадковість
гінекологічна патологія – запалення, ранній початок менструації, пізня менопауза
особливості фертильної функції - аборти, пізні (після 35 років) пологи, відсутність пологів в анамнезі, порушення лактації, відмова від грудного вигодовування
інші фактори - стрес, прийом гормональних препаратів, надмірна маса тіла

Новоутворення молочної залози бувають як доброякісні так і злоякісні. До 80% всіх пухлин молочної залози доброякісні. Зміни у молочній залозі поділяються на дифузні та локалізовані.

Локалізовані це:

Фіброаденома – це доброякісна пухлина молочної залози, що походить з фіброзної тканини молочної залози.

Причиною розвитку фіброаденоми може бути травма молочної залози або порушення гормонального фону.

Клінічні прояви фіброаденом.

Дані пухлини визначаються пальпаторно як рухомі, безболісні ущільнення округлої форми, що мають чіткі межі. Розміри можуть змінюватись від величини з горошину до величини лимону. Частіше зустрічаються у молодих жінок віком від 20 до 35 років.

Фіброаденоми рідко малігнізуються, виняток становлять листоподібні фіброаденоми молочної залози, які за відсутності своєчасного лікування можуть перероджуватися в саркому.

Діагностика фіброаденом здійснюється за допомогою УЗД, мамографії, цитологічного дослідження та, безумовно, клінічних даних (огляд спеціаліста).

Лікування

За наявності фіброаденоми розмірами до 1,0 см можливе динамічне спостереження (мамографія та УЗД контроль). Показанням до видалення фіброаденом є швидке зростання утворення, великі розміри пухлини, підозра на рак молочної залози. Виконується секторальна резекція молочної залози або енуклеація фіброаденоми.

Внутрішньопротокові папіломи грудей (хвороба Мінця/Шіммельбуша) – це група доброякісних новоутворень, що походять з епітелію молочних проток. Характеризується наявністю кров'янистих виділень із сосків.

Причини виникнення внутрішньопротокових папілом молочної залози

Фактором, що впливає на розвиток кровоточивості в молочній залозі вважається гормональний розлад в організмі жінки.

Розвиток хвороби Мінца можуть спровокувати будь-які зміни гормонального гомеостазу:

дисфункції яєчників
оофорит, аднексит
аборт
надлишкова маса тіла
часті стреси та ін.

До групи ризику входять жінки, які мають пристрасть до паління, які годують грудьми та використовують гормональну контрацепцію.

Ліпома молочної залози

Ліпома молочної залози – доброякісний процес, що характеризується наявністю утворення у підшкірно-жировій клітковині з переважним вмістом жирової тканини.

Причини виникнення ліпоми остаточно невідомі. Можливо, що вони можуть бути спричинені попередньою травмою молочної залози. Тим не менш, неясно чи є травма причиною утворення ліпоми, чи ліпома виявляється в результаті медичного обстеження цієї області.

Фактори ризику ліпоми

Генетичні (спадкові) стани, такі як синдром Гарднера та спадковий множинний ліпоматоз, викликають у людини утворення множинних ліпом. Найчастіше ліпоми зустрічаються у пацієнтів віком 40-60 років. Часто ліпоми молочної залози протікають безсимптомно і є випадковою знахідкою під час проведення планового інструментального обстеження.

В окремих випадках можуть зустрічатися такі прояви:

безболісне рухоме утворення у молочній залозі, що визначається на дотик
почуття дискомфорту та хворобливості у молочній залозі

Лікування

За відсутності симптомів, що турбують, основним лікуванням буде динамічне спостереження, що включає регулярне обстеження лікарем онкологом-мамологом і проведення необхідних досліджень (УЗД, мамографія).

Питання про хірургічне втручання вирішується в індивідуальному порядку з урахуванням даних, отриманих у результаті комплексного обстеження.

Кісти молочної залози – порожнини, оточені капсулою (сполучною оболонкою) та заповнені рідким вмістом. Ці утворення, зазвичай, не перероджуються в рак. Кісти можуть локалізуватися в одній із грудей або в обох одночасно. Їх часто описують як круглі або овальні грудочки, що мають чіткі краї.

Кіста молочної залози в більшості випадків відчувається як виноградина або наповнена водою кулька, але іноді вона може бути твердою на дотик. Новоутворення не вимагають негайного лікування, якщо не надто збільшені у розмірах, не болючі та не доставляють дискомфорту. І тут для полегшення симптомів призначається дренування рідини з кісти.

Основні симптоми кіст молочних залоз:

рухливе округле або овальне утворення з чіткими краями
виділення з сосків (прозорого, жовтого, солом'яного або темно-коричневого кольору)
болючість в області новоутворення
збільшення шишки у розмірах та підвищення больових відчуттів перед менструацією

Основні причини виникнення:

прийом гормональних препаратів у період менопаузи може спровокувати неконтрольоване зростання тканин
штучне переривання вагітності, викидень
патології щитовидної залози
захворювання репродуктивної системи жінки
психічна та нервова напруга
ожиріння
хвороби жовчного міхура

За наявності будь-якої з вищезгаданих причин можливе утворення кісти молочної залози. Лікування пацієнта буде спрямоване не лише на усунення кіст, а й на зниження факторів ризику.

Злоякісні види раку молочної залози

Рак молочної залози буває інвазивним та неінвазивним. Інвазивний рак – це процес, що розповсюджується в навколишні тканини. Неінвазивний рак не виходить за межі молочних проток або часточок. У більшості випадків онкологія починається в протоках або долях і називається протоковою карциномою або дольковою карциномою.

Протокова карцинома - вид злоякісного новоутворення починається в клітинах, що вистилають молочні протоки, і становить більшість випадків онкології.

Інвазивна, або інфільтраційна протокова карцинома - пухлина, що поширилася межі протоки.

Інвазивна долькова карцинома - пухлина, що походить з дольки.

До менш поширених видів раку молочної залози належать:

медулярний
слизоутворюючий
трубчастий
метапластичний
запальна карцинома молочної залози - вид раку, що швидко зростає і становить від 1 до 5% всіх випадків раку молочної залози
хвороба Педжета - різновид онкопроцесу, що походить з проток у соску

Симптоми

Більшість жінок на момент діагностики не спостерігають жодних ознак або симптомів раку молочної залози.

Нижче перераховані ознаки та симптоми, які слід обговорити з лікарем. У багатьох випадках причиною симптому можуть бути інші неракові стани.

Утворення, що на дотик нагадує твердий вузол або ущільнення в молочній залозі або під пахвою. Важливо пропальпувати ту ж область в іншій з грудей, щоб переконатися, що вона не є частиною здорової тканини в цій ділянці.

Зміна розмірів чи форми молочної залози

Кров'яні виділення з соска, які виникли раптово або виділення тільки з однієї молочної залози.

Фізикальні зміни, наприклад, втягнутість соска або біль у ділянці соска.

Запалення або зміна стану шкіри, наприклад, шкіра, що зморщилася, поява вм'ятин, шорсткості або складок.

Гаряча, почервоніла, набрякла молочна залоза з висипами або без, з ямками, що нагадують шкірку апельсина, так званий симптом «лимонної кірки».

Біль у грудях, зокрема, постійний. Як правило, біль не є симптомом раку молочної залози, але про нього слід повідомити лікаря.

Якщо вас турбують зміни в організмі, ви можете звернутись до фахівця нашої клініки MedOffice Group. Лікар проведе консультацію в ході якої визначить причину проблеми та поставить діагноз.

Якщо діагностовано онкологічне захворювання, то полегшення симптомів залишається важливою частиною допомоги та лікування раку. Це може називатися підтримуючою терапією. Вона часто починається невдовзі після встановлення діагнозу і триває протягом всього лікування. Обов'язково поговоріть з лікарями про симптоми, з якими ви стикаєтеся, включаючи будь-які нові симптоми або зміни симптомів.

Запис на прийом

24/7 – це просто та швидко

Наші лікарі

Вони найкращі - переконайтеся