УЗД молочної залози: Інформованість і роль в ранньому виявленні проблем

1 Серпня, 2023

Ультразвукова діагностика (УЗД) молочної залози є важливим інструментом в сучасній медицині, що допомагає виявляти різноманітні патології і забезпечує раннє виявлення захворювань. Завдяки своїй безпечності, неінвазивності та високій точності УЗД стала однією з ключових методик для обстеження молочних залоз. У цій статті ми розглянемо, що таке УЗД молочної залози, його переваги та значення в діагностиці та виявленні різних захворювань.

Що таке УЗД молочної залози?

Ультразвукова діагностика молочної залози - це неінвазивний метод обстеження, який використовує звукові хвилі для створення детальних зображень м'яких тканин молочної залози. Прилад, який використовується для проведення УЗД, називається ультразвуковим сканером. За допомогою УЗД можна отримати високоякісні зображення молочних залоз, що дозволяє лікарю виявляти аномалії та визначати характер змін, таких як кісти, кальцифікації, тумори тощо.

Переваги УЗД молочної залози

Безпечність: Ультразвукова діагностика не використовує іонізуючого випромінювання, як рентгенівське дослідження (мамографія). Це робить УЗД безпечним для пацієнток, особливо для жінок у вагітності та молодих пацієнток.

Висока чутливість: УЗД дозволяє виявити навіть невеликі зміни в молочній залозі, які можуть бути складні для виявлення іншими методами діагностики.

Неінвазивність: УЗД проводиться зовнішньо на шкірі і не потребує введення ін'єкцій або хірургічних втручань.

Допомога при пункції: УЗД може використовуватися для навігації при пункції та біопсії під час діагностики патологій молочних залоз.

Повторна діагностика: УЗД може використовуватися для моніторингу стану молочних залоз після лікування або хірургічних втручань.

Роль УЗД в ранньому виявленні проблем

УЗД молочної залози відіграє важливу роль в ранньому виявленні проблем і патологій, зокрема:

Виявлення раку молочної залози: УЗД може допомогти виявити пухлини, кісти та інші зміни, що можуть бути ознаками ракового захворювання.

Диференціація доброякісних і злоякісних пухлин: УЗД допомагає визначити характер пухлини, що є важливим для правильного планування лікування.

Виявлення кіст та кальцифікацій: УЗД допомагає виявити кісти та кальцифікації, що можуть бути показниками різних захворювань молочних залоз.

Вагітність та лактація: УЗД може використовуватися для контролю за молочними залозами під час вагітності та лактації.

Коли робити УЗД молочної залози?

Ультразвукове дослідження (УЗД) молочних залоз може проводитися протягом всього менструального циклу, але оптимальний час для його проведення може залежати від мети обстеження та конкретних обставин.

Ось деякі рекомендації щодо проведення УЗД молочних залоз у різні фази циклу:

Фолікулярна фаза: Це перша половина менструального циклу, яка починається з першого дня місячних і триває до овуляції. У цей період зазвичай рівень естрогену зростає, що може зробити молочні залози більш чутливими та здутими. Тому, якщо метою УЗД є виявлення змін в молочних залозах, цей період може бути менш відповідним для обстеження.

Овуляторна фаза: Це момент овуляції, коли яйцеклітина збільшується та вивільняється з яєчника. Цей період може також супроводжуватися змінами у молочних залозах, що може вплинути на інтерпретацію результатів УЗД.

Лютеальна фаза: Це друга половина менструального циклу після овуляції. У цей період рівень прогестерону зростає, що може зробити молочні залози менш чутливими та менш здутими. Тому, лютеальна фаза може бути оптимальним часом для УЗД молочних залоз.

Однак, слід зауважити, що УЗД молочних залоз може проводитися в будь-який день циклу, якщо є медичні показання або підозра на патологію. Якщо у вас є певні скарги або зміни в молочних залозах, краще проконсультуйтесь з лікарем для отримання рекомендацій щодо оптимального часу для УЗД. Враховуючи фазу циклу і конкретні обставини, лікар зможе підібрати найкращий час для дослідження.

Черченко
Катерина Дмитрівна

Клінічний онколог

Даний матеріал носить ознайомлюючий характер, не є лікарською рекомендацією та не заміняє консультацію профільного спеціаліста.

Підготовано на основі: матеріали https://www.cancer.org/