Рак прямої кишки

Рак прямої кишки за розповсюдженістю посідає 6-те серед чоловіків та 7-ме місце серед жінок серед усіх онкологічних захворювань в Україні.
2019 року такий діагноз був поставлений 7655 українцям (дані Національного канцер-реєстру).
Того ж року від захворювання померли 3229 чоловіків та жінок.
Лише 9,5% випадків діагностується на першій стадії захворювання.

Рак шийки матки - онкологічне захворювання, що виникає з зміненого епітелію шийки матки.

Рак шийки матки з'являється і розвивається з передракових захворювань. Цей процес поступовий, триває роками і проходить наступні етапи:

Стадії раку прямої кишки

У вітчизняній медичній практиці використовується класифікація, що виділяє чотири основні стадії, в залежності від поширеності процесу.

I стадія. Для неї характерна локалізація невеликої пухлини (що не перевищує 2 см) в слизовій оболонці. Чи не проникає глибше підслизового шару прямої кишки.
ІІ стадія. Карцинома на цій стадії розвитку займає не більше половини окружності прямої кишки, не виходячи за межі її стінки. Регіонарні метастази в лімфовузлах відсутні. Пухлина вже більш поширена і має розмір до 5 см, проростаючи через всю стінку кишки, але не виходить за межі кишки.Можливе формування поодиноких метастазів в регіонарних лімфовузлах.
ІІІ стадія. Карцинома понад 5 см, займає більше половини окружності кишки, проростає крізь всю її стінку. Починається ураження лімфатичних вузлів. Пухлина має значні розміри. Утворюються множинні метастази в регіонарних лімфовузлах.
ІV стадія. Пухлина найбільш обширна, проростає в сусідні органи з множинними регіонарними метастазами або з віддаленими метастазами.

Симптоми захворювання

На ранніх стадіях захворювання симптоми можуть повністю бути відсутнім. У міру прогресування пухлини з'являються і наростають такі ознаки:

Можливе виділення крові з прямої кишки за типом ректального кровотечі;
Присутність в калі: гною, неперетравленої крові, слизових або коричневих виділень;
Біль в прямій кишці, в області промежини, крижів, куприка, попереку;
Здуття і бурчання живота;
Хвороблива дефекація, часті помилкові позиви;
Відчуття стороннього тіла в зоні прямої кишки;
Діарея, поява запорів або їх збільшення;
Слабкість, блідість, втрата маси тіла.

Складність виявлення ракової пухлини в тому, що подібні симптоми можуть проявляти і інші захворювання кишечника, наприклад, поліпи прямої кишки , геморой, запалення прямої кишки. Однак при наявності хоча б одного із симптомів необхідно якомога швидше звернутися до лікаря для проведення діагностики.

Діагностика раку прямої кишки

Найчастіше виявлення пухлинних процесів прямої кишки виробляє лікар-проктолог, так як пацієнти з проблемами анальної області звертаються саме до таких фахівців.

Сучасні технології дозволяють провести ретельне обстеження прямої кишки і виявити захворювання на ранніх стадіях. План обстеження пацієнтів з раком прямої кишки включає в себе:

Прийом лікаря - консультація, збір скарг та історії захворювання, огляд.
Пальцеве дослідження - ефективно, якщо пухлина знаходиться недалеко від анального сфінктера (не далі за 10 см). Часто цього недостатньо, тому що довжина прямої кишки становить приблизно 20 см.
Аноскопія - огляд до 10 см;
Ректороманоскопія - огляд до 25 см;
Колоноскопія - огляд всього товстого кишечника протягом приблизно 1 метра від ануса. Цей метод дослідження є золотим стандартом ранньої діагностики всієї групи колоректального раку. І у віці старше 40 років повинен проводитися кожній людині, яка дбає про своє здоров'я 1 раз на рік.
Іригоскопія - метод рентгенологічного дослідження товстого кишечника. Використовується для вивчення складок і згинів слизової кишечника, сигмовидної кишки, в діагностиці пухлин, дивертикулеза, виразкових поразок, рубців і вроджених аномалій кишечника. Для отримання точного знімка пацієнту вводиться контрастна речовина - сірчанокислий барій, який проходить через сліпу кишку і далі по всіх ділянках кишечника. За допомогою спеціальної трубки лікар робить рентгенівські знімки. Іригоскопія безболісна і нетравматична. Процедура призначається у випадках, коли немає можливості провести колоноскопію.
Біопсія - взяття шматочка пухлини для гістологічного дослідження, яке дасть відповідь на питання злоякісна пухлина чи ні.
Визначення онкомаркерів в крові, характерних для даного виду раку.
Лабораторне обстеження пацієнта (аналіз крові клінічний, аналіз крові біохімічний, коагулограма, аналіз калу на вміст прихованої крові).

Також використувують додаткові (уточнюючі) методи для більш детальної діагностики і визначення стадії захворювання. Наприклад, УЗД органів малого тазу - для визначення розмірів пухлини, анатомічних взаємовідносин з суміжними органами, визначення наявності ближніх метастазів в лімфовузли. 

МРТ органів малого тазу з внутрішньовенним контрастуванням - для визначення розмірів пухлини, анатомічних взаємовідносин з суміжними органами, визначення наявності ближніх метастазів в лімфовузли.

КТ органів грудної клітки, черевної порожнини, органів малого таза з подвійним контрастуванням - для виявлення віддалених метастазів в інші органи.

Чи можна вилікувати рак прямої кишки?

Лікування раку прямої кишки дає дуже високі показники 5-річного виживання. За умови виявлення хвороби на ранніх стадіях показник сягає 92%. Проте у разі виявлення віддалених метастазів, він падає до приблизно 7%.

Саме тому пацієнтам старше 40 років рекомендується проходження регулярного скринінгу, який включає щорічний аналіз на вміст прихованої крові в калі та колоноскопію раз на 10 років.

Ви можете зробити це прямо зараз

Запис на прийом

24/7 – це просто та швидко

Наші лікарі

Вони найкращі - переконайтеся

ЗАПИС НА ПРИЙОМ

Завітайте до нас

Ви можете завітати до клініки у зручний для Вас час з понеділка по суботу.

Записатися на прийом мoжете скориставший спеціальною формою праворуч або зателефонуйте нам!

Запис на прийом